BeqirS | 31 Aug 14:19 2011
Picon

Mijera besimtare musliman shqiptare festojne Bajramin e Madh ne Amerike

Mijera besimtare musliman shqiptare festojne Bajramin e Madh ne Amerike

 

/BEQIR SINA, New York,/www. presheva.com/

 

Fiter Bajrami - percjell tek te gjithe besmitaret mesazhe paqe, solidariteti dhe te bashkejeteses fetare

Albermarle Rd - Brooklyn(NY) Mbi 10 mije besimtare myslimane shqiptare, nga Shqiperia, Kosova, dhe te gjitha viset shqiptare emigrante te vjeter e te rinje, ne Nju Jork, Nju Xhersi dhe Kenektiket, kane festuar qe ne oret e para te dites se sotme, diten e shenjte te Bajramit te Madh - Fiter Bajramit. Festimi tradicional i kesaj feste u krye ne xhamine me i vjeteri ne Shtetet e Bashkuara xhamine e pare shqiptare, Xhamine e Bruklinit - Qendren Islame Shqiptare ne Nju Jork.

Festa e Fiter Bajramit kudo u percoll me mesazhe per paqe, solidaritet dhe tolerance. Me kete motiv besimtaret musliman kane nisur te festojne, sot Fiter Bajramin, ne te gjitha xhamite shqiptare ne Amerike. Ketu ne Nju Jork, mbahet edhe qe njihet ndryshet manifestimi qendror i faljes se Namazit te Bajramit, e cila u mbajt ne Xhamine e Bruklinit - Qendren Islame Shqiptare ne Nju Jork.

Besimtare myslimane, shqiptare erdhen dhe u mblodhen se bashku qe ne oret e para te mengjesit te sotem (e Marte), ne kater Xhamit shqiptare te Nju Jork(ut) per te kremtuar festen e Fiter Bajramit dhe faljen ceremoniale, te ketij evenimenti qe kremtohet ne mbare boten islame. Dita e soteme, festa e Bajramit te Madh ishte kudo masive ne te gjitha Xhamite, shqiptaro -amerikane, ajo ishte nje dite dite e madhe qe i bashkoje dhe i gezoje te gjithe besmitaret shqiptare ne Amerike . Ne kete dite te veçante edhe udheheqesit shpirteror te Komunitetit Mysliman Shqiptaro - Amerikane, nuk u kursyen urimet dhe pergezimet, per dite me te mira te popullit shqiptar si dhe u percollen besmitarve te tyre mesazhe paqeje dhe shprese.

Kjo feste, nder kryesoret e fese islame, u festua keshtu edhe ne te gjitha ato shtete federale ku banojne me se shumti shqiptaret si ne : Xhamin Islamike Shqiptaro - Amerikane ne Girard Av. Philadelphia, Xhamin Islamike Shqiptaro - Amerikane, Albermarle Rd, Brooklyn NY, Xhamin e Patresonit- NJ, Xhamia, ne Qendren Kultutore Islamike Shqiptaro - Amerikane"Hasan Prishtina" Waterbury, CT, Qendra Kulturore Islamike Shqiptare ne Staten Island NY(Xhamia), Xhamin e Kuinsit, ne Çikago, Detroit, Toronto, Filadelfia, Tampa, Dallas, Arizona, Alaska, Toledo, Winskonsin, Washington DC, e tjer.

Ne Qendren Islame-Shqiptaro - Amerikane ne Bruklin, e cila qe ne oret e hershme te mengjezit, ishte mbushur perplot me besimtare e besmitare, te veshur mire e te shoqeruar edhe nga femijet e vegjel erdhen per ta falur namazin e Sabahut dhe te Bajramit.

Duke çelur ceremonine mbajti nje ligjerate te gjate Imam Osman Zaka, deri sa filloi falja e Fiter Bajramit ne oren 8:00 te mengjesit. Ndersa, Hytben e mbajti Imam Roland Çinari. Bajrami u fale dy here, nga qe pjesamrrja ka qene majft e madhe.

Ne mesazhin drejtuar besimtareve, gjate ligjerates, mbas leximit te librit te shejte te Kuranit, imamet bene thirrje per kultivimin e tolerances, mirekuptim, per paqe dhe dashuri mes njerezve. Dhe me shume besim e devoteshmeri, permbushjes se shpreses prej adhurimit dhe respektiti te Allahut misheruesit fuqiplote.

Imam Osman Zagaj pasi mbajti nje ligjerate kushtuar kesaj feste tha mes te tjerave se: "Sot eshte dite feste, eshte dite kremteje. Dite gezimi e hareje per mbare ne besimtaret e besimit islam kudo qe jane ne bote. Sot fytyrat tona jane me te gezuara se ditet e tjera, ngase ne kemi permbushur te gjitha detyrat tona ndaj ketij besimi. Kur'anin i Shenjte i obligoi Muslimanet qe te agjerojne kete muaj, qe ka pushtet mbi njembedhjete muajt e tjere. "Perjetimet me nje kenaqesi shpirterore nder shqiptaret e fese islame nder shekuj jane dhe do te mbeten ne kujtese si nje histori e shkruar drejt."

Imami e ka pershkruar kete feste me nje kenaqesi te papar ne shpirtin e Muslimanit, e cila dallohet per çdo vit, qysh me ardhjen e ketij muaji te shenjte, dhe agjerimin e bukur te tij qe i ka bere çdo besmitar?7 e besmitare . Imam Osman Zagaj pos leximit te shume kapitujve te librit te shenjet Kur'anit, kreu lutje te veçanta per bashkimin e te gjitha trojve shqiptare, te cilat tha ai " do te behen me shpresen e Zotit, ne paqe e dashuri, pa gjakderdhje, por me deshiren e madhe te vete Zotit. Mbasi, sipas tij ne shqiptaret, jemi njerezit e paqes tolerances dhe bashkejetes qe jetojm midis shume armiqeve dhe çdo fitore dhe arritje e kombit shqiptare eshte fryt i bekimit te fese, e cilido besimi, pasi qe shqiptaret dihet se jemi simbol ne bote per bashkejetese fetare , dashurise e respektit per njeri tjetrin".

Duke mbajtun Hytben Imam Roland Çinari u tha besimtareve se "Bajrami eshte kenaqesia e brendeshme qe buron nga thellesia e shpirtit, permbushjes se shpreses prej adhurimit dhe respektiti te Allahut misheruesit fuqiplote. Bajramai eshte dita e lehtesimit te brengave eshte dita e shpresave te reja eshte dita per te kujtuar njeri tjetrin, eshte dita e nje jete te re, e pendeses per gabimet dhe e shikimit nga veprat e mira, eshte dita kur hatermbetjet, cmira, xhelozia, dhe llafet e keqija marrin fund.

Falen gabimet e te tjerve, eshte dita e riperteritjes se miqesive, vllazerive , dashurise me njerezoren. Bajrami eshte organizim me masat e muslimaneve, duke iu dhene atyre buzeqeshjen , kenaqesine shpirterore, kujdesi dhe kthyerja e mendjes. Mirepo, tha Imam Çinari, Bajrami eshte edhe simbol i paqe, tolerances dhe bashkejteses, fetare, qetesise shpirterore, lartesimit te Allahut, dhe shpreses se arritjes se kenaqesise te misherimit final per çdo besimtar musliman."

Ne te gjitha xhamit çdo lutje fillon per popullin shqiptare, per dite me te mira dhe me te lumtura per shqiptaret kudo qofshin. Besmitaret u luten tek qe Zoti t'a bekoje kete vend dhe te bekoje Shqiperine e Kosoven, shqiptaret kudo ne trojet e tyre, thuhej ne mesazhet qe u percollen ne kete dite. Besimtare pas faljes percollen urime per Bajramin tek te gjithe besimtaret myslimane ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe trojet shqiptare me shpresen dhe deshiren qe viti i ardhshem te jete edhe me mire dhe me i begatshem.

 

 

 

 

Mijëra besimtarë musliman shqiptarë festojnë Bajramin e Madh në Amerikë

 
 
 /BEQIR SINA, New York, /www presheva.com/
 

Fitër Bajrami - përcjell tek të gjithë besmitarët mesazhe paqe, solidariteti dhe të bashkëjeteses fetare

Albermarle Rd - Brooklyn(NY) Mbi 10 mijë besimtarë myslimanë shqiptarë, nga Shqipëria, Kosova, dhe të gjitha viset shqiptare emigrantë të vjetër e të rinjë, në Nju Jork, Nju Xhersi dhe Kenektiket, kanë festuar që në orët e para të ditës së sotme, ditën e shenjtë të Bajramit të Madh - Fitër Bajramit. Festimi tradicional i kësaj feste u krye në xhaminë më i vjetëri në Shtetet e Bashkuara xhaminë e parë shqiptare, Xhaminë e Bruklinit - Qëndrën Islame Shqiptare në Nju Jork.

Festa e Fitër Bajramit kudo u përcoll me mesazhe për paqe, solidaritet dhe tolerancë. Me këtë motiv besimtarët musliman kanë nisur të festojnë, sot Fitër Bajramin, në të gjitha xhamitë shqiptare në Amerikë. Këtu në Nju Jork, mbahet edhe që njihet ndryshet manifestimi qendror i faljes së Namazit të Bajramit, e cila u mbajt në Xhaminë e Bruklinit - Qëndrën Islame Shqiptare në Nju Jork.

Besimtarë myslimanë, shqiptarë erdhën dhe u mblodhën së bashku që në orët e para të mëngjesit të sotëm (e Martë), në katër Xhamit shqiptare të Nju Jork(ut) për të kremtuar festën e Fitër Bajramit dhe faljen ceremoniale, të këtij evenimenti që kremtohet në mbarë botën islame. Dita e sotëme, festa e Bajramit të Madh ishte kudo masive në të gjitha Xhamitë, shqiptaro -amerikane, ajo ishte një ditë ditë e madhe që i bashkojë dhe i gëzojë të gjithë besmitarët shqiptarë në Amerikë . Në këtë ditë të veçantë edhe udhëheqësit shpirtëror të Komunitetit Mysliman Shqiptaro - Amerikanë, nuk u kursyen urimet dhe përgëzimet, për ditë më të mira të popullit shqiptar si dhe u përcollën besmitarve të tyre mesazhe paqeje dhe shprese.

Kjo festë, ndër kryesoret e fesë islame, u festua kështu edhe në të gjitha ato shtete federale ku banojnë më së shumti shqiptarët si në : Xhamin Islamike Shqiptaro - Amerikane në Girard Av. Philadelphia, Xhamin Islamike Shqiptaro - Amerikane, Albermarle Rd, Brooklyn NY, Xhamin e Patresonit- NJ, Xhamia, në Qëndrën Kultutore Islamike Shqiptaro - Amerikane"Hasan Prishtina" Waterbury, CT, Qëndra Kulturore Islamike Shqiptare në Staten Island NY(Xhamia), Xhamin e Kuinsit, në Çikago, Detroit, Toronto, Filadelfia, Tampa, Dallas, Arizona, Alaska, Toledo, Winskonsin, Washington DC, e tjer.

Në Qendrën Islame-Shqiptaro - Amerikane në Bruklin, e cila që në orët e hershme te mengjezit, ishte mbushur përplot me besimtarë e besmitare, të veshur mirë e të shoqëruar edhe nga fëmijët e vegjël erdhën per ta falur namazin e Sabahut dhe të Bajramit.

Duke çelur ceremoninë mbajti një ligjeratë të gjatë Imam Osman Zaka, deri sa filloi falja e Fitër Bajramit në orën 8:00 të mëngjesit. Ndërsa, Hytben e mbajti Imam Roland Çinari. Bajrami u falë dy herë, nga që pjesamrrja ka qënë majft e madhe.

Në mesazhin drejtuar besimtarëve, gjatë ligjeratës, mbas leximit të librit të shejtë të Kuranit, imamët bënë thirrje për kultivimin e tolerancës, mirëkuptim, për paqe dhe dashuri mes njerëzve. Dhe më shumë besim e devotëshmëri, përmbushjes së shpresës prej adhurimit dhe respektiti të Allahut mishëruesit fuqiplotë.

Imam Osman Zagaj pasi mbajti një ligjëratë kushtuar kësaj feste tha mes të tjerave se: "Sot është ditë feste, është ditë kremteje. Ditë gëzimi e hareje për mbarë ne besimtarët e besimit islam kudo që janë në botë. Sot fytyrat tona janë më të gëzuara se ditët e tjera, ngase ne kemi përmbushur të gjitha detyrat tona ndaj këtij besimi. Kur'anin i Shenjtë i obligoi Muslimanët që të agjërojnë këtë muaj, që ka pushtet mbi njëmbëdhjetë muajt e tjerë. "Përjetimet me një kënaqësi shpirtërore ndër shqiptarët e fesë islame ndër shekuj janë dhe do të mbeten në kujtesë si një histori e shkruar drejt."

Imami e ka përshkruar këtë festë me një kënaqësi të papar në shpirtin e Muslimanit, e cila dallohet për çdo vit, qysh me ardhjen e këtij muaji të shenjtë, dhe agjerimin e bukur të tij që i ka bërë çdo besmitar?7 e besmitare . Imam Osman Zagaj pos leximit të shumë kapitujve të librit të shenjët Kur'anit, kreu lutje të veçanta për bashkimin e të gjitha trojve shqiptare, të cilat tha ai " do të behen me shpresen e Zotit, në paqe e dashuri, pa gjakderdhje, por me dëshirën e madhe të vetë Zotit. Mbasi, sipas tij ne shqiptarët, jemi njerëzit e paqes tolerancës dhe bashkëjetes që jetojm midis shumë armiqëve dhe çdo fitore dhe arritje e kombit shqiptarë është fryt i bekimit të fesë, e cilido besimi, pasi që shqiptarët dihet se jemi simbol në botë për bashkëjetesë fetare , dashurisë e respektit për njeri tjetrin".

Duke mbajtun Hytben Imam Roland Çinari u tha besimtarëve se "Bajrami është kënaqësia e brendeshme që buron nga thellësia e shpirtit, përmbushjes së shpresës prej adhurimit dhe respektiti të Allahut mishëruesit fuqiplotë. Bajramai është dita e lehtësimit të brengave është dita e shpresave të reja është dita për të kujtuar njeri tjetrin, është dita e një jete të re, e pendesës për gabimet dhe e shikimit nga veprat e mira, është dita kur hatërmbetjet, cmira, xhelozia, dhe llafet e keqija marrin fund.

Falen gabimet e të tjerve, është dita e ripërtëritjes së miqësive, vllazërive , dashurisë me njerëzoren. Bajrami është organizim me masat e muslimanëve, duke iu dhënë atyre buzëqeshjen , kënaqësinë shpirtërore, kujdesi dhe kthyerja e mendjes. Mirëpo, tha Imam Çinari, Bajrami është edhe simbol i paqe, tolerancës dhe bashkejtesës, fetare, qetësisë shpirtërore, lartësimit të Allahut, dhe shpresës së arritjes së kënaqësisë të mishërimit final për çdo besimtar musliman."

Në të gjitha xhamit çdo lutje fillon për popullin shqiptarë, për ditë më të mira dhe më të lumtura për shqiptarët kudo qofshin. Besmitarët u luten tek që Zoti t'a bekojë këtë vend dhe të bekojë Shqipërinë e Kosovën, shqiptarët kudo në trojet e tyre, thuhej në mesazhet që u përcollën në këtë ditë. Besimtarë pas faljes përcollën urime për Bajramin tek të gjithë besimtarët myslimanë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe trojet shqiptare me shpresën dhe dëshirën që viti i ardhshëm të jetë edhe më mirë dhe më i begatshëm.


Gmane