Home
Reading
Searching
Subscribe
Sponsors
Statistics
Posting
Contact
Spam
Lists
Links
About
Hosting
Filtering
Features Download
Marketing
Archives
FAQ
Blog
 
Gmane
From: <BeqirS <at> aol.com>
Subject: Shoqata Atdhetare Dibrane ne Nju Jork u festoje 7 - 8 Marsin
Newsgroups: gmane.politics.region.albania.shqiperia
Date: Tuesday 7th March 2006 02:36:29 UTC (over 12 years ago)
Shoqata Atdhetare Dibrane, shenoi me mbremje spektakli muziko - letrare ,
me 
kenge e poezi 7 - Marsit-Dites se -Mesuesit shqiptar, si dhe 8- Marsit - 

Dites nderkombetare te gruas 
nga- BEQIR SINA, Nju Jork 
7 - 8 Marsi, - Dita e Mesuesit dhe Dita Gruas u mbajt me lutjen :"Kosova

sa me shpejt te behet e Pavarur" 

"Micali Terrace" Bruklin-Nju Jork : Me rastin e 7 - Marsit-Dites se 
profesionit te shejte -Mesuesit shqiptar, si dhe 8- Marsit - Dites
nderkombetare te 
gruas, edhe kesaj rradhe ne menyre shembullore, Shoqata Atdhetare Dibrane,

nga Staten Island(NY), sipas tradites qe ka krijuar kjo shoqate atdhetare,
me 
organizimin e zhvillimin e aktiviteteve kulturo - arstike, ne komunitet 
nga 
tradita e historia e ndritur kombetare, organizoj te shtunen nje mbremje 
solmne ne lokali e njohur "Micali Terrace" ne lagjen Bruklin-Nju Jork.
Lokal, ky 
i zgjedhur nga shqiptaret, gjithmone ne sherbim te komunitetit shqiptar,
per 
dasma, gazmende dhe geziime te tjera dhe ku ne feste moren pjese, mbrem
rreth 
400 vete. Ne kete mbremje, e cila quhej solmne mes nje gezimi te 
papershkruar, u nderuan me çmimin e mirenjohjes ne fushen e arsimit
shqiptar, edhe 19- 
nga personalitetet te kultures dhe te arsimit shqiptaro-amerikan. Mbremja 
solmne kishte formen e thjesht te nje spektakli muziko - letrare , me
kenge e 
poezi, valle e melodi nga te gjitha viset. 
Kengetari mirenjohur dibrane Haxhi Maqellara, dhe njeri prej kengetareve 
mjaft popullor ne komunitet, drejtoj mbremjen . Maqellara, ne fillim
percolli 
urimet me te perzemrta., duke thene "Se veq bashkeatdhetarve, pear te
ishte 
kenaqesi, qe po pershendet te gjithe mesimdhensit shqiptare, ne at'dhe
dhe ne 
diaspore:" Duke ju uruar nga zemra gezuar 7- dhe 8 - Marsin". Ne kete dite
te 
shenuar, tha ai, se bashku me urimet ne bejme edhe nje nderim e respekt
per 
ata mesimdhenes shqiptar, qe nuk jane me ne mesin tone". 
Fjala peshendetese, ose fjala kryesore u mbajt prej kryetarit te SHAD-it, 
zotit Xheladin Pjeça. Kryetari i shoqates, e vlersoi kete dite si nje 
tradite. 
Ndaj, tha ai, ne edhe kete vit po shenojm diten e mesuesit 7- Marsin si
nje 
dite shume te rendesishme te levizjes sone kombetare per arsim - duke 
respektuar kete profession te shejte. Dhe duke kujtuar kete dite ne po me 
vet-pergjegjesi themi se kush nderon kete profession ka nderuar vetveten
dhe kombin e 
tij. Prnadaj, me lejoni te pershendes ne emerin e Shoqates dhe tuaj te 
gjithe 
mesuesit ne mbare trojet shqiptare ne Diaspore. 
Pjeça, me pase duke fole per 8 - Marsin, tha se " Kjo mbremje sonte, 
perputhet edhe me festen e bukur dhe te dashur Diten Nderkombetare te 
Gruas. 
Keshtuqe, ne emer te Shoqates, dhe Tuaj, te gjitha nenave, motrave dhe 
grave 
shqiptare, ju a urojme gezuar kete dite te shejt. Njehereshit, me lejoni 
qe sonte te 
pershendes ne emer Tuaj ne emer te SHAD-it, dhe ne emerin tim personal te 
ftuarit si mysafire nderi te kesaj mbremje, te cilet, me rastin e kesaj
dite 
edhe do te nderohen me nje mirenjohje qe ndan per çdo vit ne keto festa
Shoqata 
Atdhetare Dibra. Kesaj rradhe çmimin e mirenjohjes e moren : 
- Agim    Krajka                     - Haki 
Rexha 
- Karaman Allajbegu                   -  Shehat 
Kllobçishta 
-  Hajdar   Tonuzi                      -  Flamur 

Daci 
-  Edmon  Xhani                       -  Rihan  

Xhemali 
-  Kozeta  Zylo                        -  Sakip 
 
Dema 
-  Sadik   Aliçkaj                     -  Fatmir
 
Popinara 
-  Gjylsim  Pjeça                       -  Dalip 
  
Bomova 
-  Agim    Cavdrbasha                  -  Rexhep 
Maslinka 
-  Lutfie    Daci                       -  
Vjollca  Mela 
- Fatbardha Maqellara 
- "Ne fund, me duhet te ve ne pah faktin, se ne kete mbremje siç e shihni 

edhe vet jemi te mbledhur dhe bashkuar shqiptaret nga te gjitha trojet tona
 
etnike. Ne emer te te gjithve ketu , dhe te gjithe shqiptareve kudo qe
jetojne e 
veprojne, mendoj te bejme edhe nje lutje te madhe me deshire qe Kosova sa 
me 
shpejt te behet e Pavarur" perfundoje kryetari te SHAD-it, zoti. Xheladin 
Pjeçja. 
Me pas fjalen e mori njeri prej mesimdhenesve veterane te mesimit shqip ne
 
viset shqiptare ne Maqedoni, inxhinier Hajdar Tonuzi. Tonuzi, mes gezimit e
 
emocioneve tha se :" 7 - Marsi, eshte Dita e Mesuesit , shqiptare. Atij 
mesuesi qe si nje prind edukoje dhe mesoje me dije ne dhe femijet tane. Kjo
 feste, 
eshte festa e te gjith mesueseve qe u vune ne sherbim te diturise, qe ne 
hapat e para te arsimit shqip, gjeneratave te tera. Me kete rast, edhe une
si nje 
nder pioneret e pare te arsimit shqip, ne Dibren e Madhe - Dibres
Kreshnike, 
e ndjej veten si te nderuar e te perveligjuar qe po marre pjese bashke me
ju 
ne kete dite te shenuar te arsimit tone. Me mesimin e gjuhes shqipe, ne 
ruajtem edhe kulturen, historine e traditen tone kombetare. Me kete raste,
do te 
kujtoje edhe ato ditet me te bukura te jetes sime, me nxenesit e mi,
koleget 
dhe prinedrit e tyre. Te kujtoje ata e te perulem para tyre, si : Mit'hat 
Cami, Skender Begu, Hoxh Vogli, Lemçe Rusi, Hafiz Halil Golja, Sheriff 
Lleshi, 
Bardhyl Cami, Emin Pustina, Qeram Kerliu, Limka Kerliu, Gezime Piperku, 
Mugadese Haxhi Halili, Drita Haxhi Halili, Behixhe Çiçia, e te tjere". 
Ndersa, 8 - Marsi, tha Tonuzi, eshte dita nderkombetare e grave, ose siç
e 
kemi festuar ne ne Shqiperi si Dita e Nenes. Kjo dite tashme festohet me 
shenime familjare dhe organizative ne gjithe boten. Me kete rast, une
personalisht 
duke perfituar edhe nga kjo fjale kame nje urim special kushtuar, nenave,

motarve dhe grave tona, gezuar dhe te lumtura qofshit gjithmone". tha ne
fund 
te fjales se tij ish mesimdhensi  Hajdar Tonuzi. 
 
Me rastin e 7 - Marsit-Dites se -Mesuesit, shqiptar, 119- vjetorit te 
çeljes se shkolles se pare laike shqipe ne Shqiperi - Korçe, si dhe 8- 
Marsit - 
Dites Nderkombetare te Gruas, ose siç e kemi festuar ne ne Shqiperi, si
Diten e 
Nenes, ne mbremjen solemne mbajtur nen organizimin e Shoqates Atdhetare 
Dibrane, nga Staten Island(NY), te shtunen ne mbremje ne lokali e njohur
"Micali 
Terrace" ne lagjen Bruklin-Nju Jork, pati gjate darkes dhe fjalime 
pershendetse. Pershendeten, me rradhe disa mesimdhensit veteran dhe
aktiviste te 
dalluar e intelektual te komunitetit. Pershendeti: poetja intelektuale dhe

njeheresh pedagoge e kolegjit " Globe Institute of Technology" ne 
Manhattan, z. Keze 
(Kozeta) Zylo, e cila, recitoje edhe nje poezi te shkruar enkas per diten
e 
mesuesit e dibranet. Muzikani i njohur i ansamblit te shtetit, kitaristi i

talentuar Edmond Xhani, falemnderoj dibranet dhe ne veqanti kengetarin
dibran 
Haxhi Maqellara. Poetja e shkrimtarja shqiptaro - amerikane Iliriana
Sulkuqi 
edhe ajo lexoje nje poezi. Haki Rexha, ish mesimedhenes veteran nga Dibra
e 
Madhe, shprehet i gezuar kur kujton sot, se nxenesit e tij jane bere me te 

medhenje se ai ne profesion, si profesor, doktor inxhinier dhe artiste.
Pra, 
sipas tij, ky eshte edhe misoni fisnik i mesuesit, qe te mesoi femijet dhe
ata 
te behen neser njerez te medhenje". 
Per argetimin e kesaj mbremje disponoi me shume profesionalizem e 
mjeshteri 
ne lojen me veglat muzikore Grupi Muzikor "Fisniket", nga Staten Island
ne 
Nju Jork, me interpretimin e kengetareve vellezer, nga Dibra e Madhe
Haxhi e 
Agron Maqellara. Ashtu si dhe te ftuara me kete raste edhe te dy prej nga 
kengetarve me popullore, ne komunitet. Ate, nga Kosova(Gjakova), qe solli
me 
plot embelsi e kenaqesi me zerin e bukur e melodios, disa nga kenget me te
mira 
te repertorit te saj, Shqipe Kastrati, si dhe Aurela Gaçen nga 
(Vlora)Shqiperi,qe me vallet, melodit e kenget popullore nga te gjitha
viset, e bene edhe 
me entuziaste e me te gezueshme kete mbremje solmne.
 
CD: 3ms